  • P261D-S13BS1AB10K
P261D-S13BS1AB10K
advertisement
Manufacturer No:
P261D-S13BS1AB10K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
HK JDW NO:
860-P261D-S13BS1AB10K
Package:
Datasheet:
P261D-S13BS1AB10K
Step5Bar-code shipping tag
P261D-S13BS1AB10K
  • Series
    P261
  • Tolerance
    ±10%
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Actuator Length
    0.472 12.00mm