  • P4KE400-E3/73
P4KE400-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
P4KE400-E3/73
HK JDW NO:
884-P4KE400-E3/73
Datasheet:
P4KE400-E3/73
Step5Bar-code shipping tag
P4KE400-E3/73
    Select All
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2016
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Base Part Number
    P4KE
  • Operating Supply Voltage
    324V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Voltage - Breakdown (Min)
    360V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    700mA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    574V
  • Clamping Voltage
    574V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    324V
  • Peak Pulse Current
    700mA
  • Reverse Standoff Voltage
    324V
  • Max Surge Current
    700mA
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    360V