  • P4SMA20CA-E3/61
P4SMA20CA-E3/61
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA20CA-E3/61
HK JDW NO:
884-P4SMA20CA-E3/61
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
P4SMA20CA-E3/61
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 400W 20V Bidirect
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA20CA-E3/61
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    40 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    P4SMA, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    P4SMA
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    17.1V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation-Max
    3.3W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    27.7V
  • Clamping Voltage
    27.7V
  • Peak Pulse Current
    14.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    17.1V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    19V
  • Reverse Breakdown Voltage
    19V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    300W