  • P6KE39CA-E3/54
P6KE39CA-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
P6KE39CA-E3/54
HK JDW NO:
884-P6KE39CA-E3/54
Datasheet:
P6KE39CA-E3/54
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 39V Bidirect
Step5Bar-code shipping tag
P6KE39CA-E3/54
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    P6KE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    33.3V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    53.9V
  • Clamping Voltage
    53.9V
  • Peak Pulse Current
    11.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    33.3V
  • Max Surge Current
    11.1A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    37.1V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    37.1V
  • Max Breakdown Voltage
    41V