  • P6KE91A-E3/54
P6KE91A-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
P6KE91A-E3/54
HK JDW NO:
884-P6KE91A-E3/54
Datasheet:
P6KE91A-E3/54
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 91V Unidirect
Step5Bar-code shipping tag
P6KE91A-E3/54
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    P6KE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    7.78V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    86.5V
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    125V
  • Clamping Voltage
    13.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    77.8V
  • Peak Pulse Current
    4.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.78V
  • Max Surge Current
    44.8A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    8.65V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    77.8V
  • Reverse Breakdown Voltage
    8.65V
  • Max Breakdown Voltage
    95.5V