  • P6SMBJ75
P6SMBJ75
advertisement
Manufacturer No:
P6SMBJ75
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P6SMBJ75
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
P6SMBJ75
Step5Bar-code shipping tag
P6SMBJ75
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P6SMBJ75 .
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P6SMBJ
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW INDUCTANCE, UL RECOGNIZED
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    67.55V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.9A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    108.15V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    64.1V