  • P9A2X000DFRX1502MA
P9A2X000DFRX1502MA
advertisement
Manufacturer No:
P9A2X000DFRX1502MA
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-P9A2X000DFRX1502MA
Package:
Description:
Res Conductive Plastic POT 5K Ohm 20% 1/20W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.5mm (24.6 X 9.5 X 11.35mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P9A2X000DFRX1502MA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Weight
    6.249993g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Pin
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Voltage - Rated
    10V
  • Power Rating
    100mW
  • Thread Size
    M7
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Number of Gangs
    2
  • Life (Cycles)
    25000 cycles
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%