  • PAF500F48-5
PAF500F48-5
advertisement
Manufacturer No:
PAF500F48-5
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PAF500F48-5
Package:
Full Brick
Datasheet:
PAF500F48-5
Description:
Isolated DC/DC Converters 400W 5V 80A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PAF500F48-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Full Brick
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    PAF500F
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.40W x 0.50 H 116.8mmx61.0mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    500W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    76V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    80A
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    80A
  • Output Power
    400W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    80A
  • Height
    12.7mm