  • PC-28-40B49
PC-28-40B49
advertisement
Manufacturer No:
PC-28-40B49
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PC-28-40B49
Package:
Datasheet:
PC-28-40B49
Description:
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC-28-40B49
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2009
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    34.93mm Lx28.58mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • HTS Code
  • Power Rating
    1.2W
  • Max Power Dissipation
    1.2W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L34.92XB28.57XH30.18 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    40mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 80mA Series 40mA
  • Power - Max
    1.2VA
  • Output Voltage 1
    14V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Output Voltage 2
    14V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    1.2 VA
  • Height
    1.188mm
  • Height Seated (Max)
    30.18mm
  • Length
    34.92mm
  • Width
    28.57mm