  • PC792C-1A-C1-12C-RN-X
PC792C-1A-C1-12C-RN-X
advertisement
Manufacturer No:
PC792C-1A-C1-12C-RN-X
HK JDW NO:
629-PC792C-1A-C1-12C-RN-X
Description:
50A SPST MINI ISO RELAY 12V RES
Step5Bar-code shipping tag
PC792C-1A-C1-12C-RN-X
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    71.6 Ohms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    75VDC - Max
  • Coil Current
    168 mA
  • Must Operate Voltage
    7.8 VDC
  • Coil Power
    2W
  • Must Release Voltage
    1.2 VDC