  • PC792C-1C-C-12C-N-X
PC792C-1C-C-12C-N-X
advertisement
Manufacturer No:
PC792C-1C-C-12C-N-X
HK JDW NO:
629-PC792C-1C-C-12C-N-X
Description:
50A SPDT MINI ISO RELAY 12V
Step5Bar-code shipping tag
PC792C-1C-C-12C-N-X
  • Must Operate Voltage
    7.8 VDC
  • Contact Rating (Current)
    50 A
  • Coil Power
    1.8W
  • Must Release Voltage
    1.2 VDC
  • Features
  • Mounting Type
    Socketable
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Coil Resistance
    80 Ohms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    75VDC - Max
  • Coil Current
    150 mA