  • PC95PQ65/54-Z
PC95PQ65/54-Z
advertisement
Manufacturer No:
PC95PQ65/54-Z
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-PC95PQ65/54-Z
Package:
Datasheet:
PC95PQ65/54-Z
Purchasing and Inquiry
PC95PQ65/54-Z Description
The PC95PQ65/54-Z is a Ferrite Core for Switching Power Supply.
PC95PQ65/54-Z Features
  • TDK's original shapes
PC95PQ65/54-Z Applications
  • Transformers and coils for Switched-mode power supplies (High Mounting Density, Low Profile)
Step5Bar-code shipping tag
PC95PQ65/54-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Supplier Device Package
    PQ 65 x 54
  • Material
    PC95
  • Series
    Large PQ
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Finish
    Uncoated
  • Core Type
    PQ
  • Gap
    Ungapped
  • Effective Area (Ae) mm2
    597
  • Effective Length (le) mm
    123
  • Effective Magnetic Volume (Ve) mm3
    73552
  • Core Factor (ΣI/A) mm1
    0.21
  • Inductance Factor (Al)
    13.5μH
  • Height
    53.50mm
  • Length
    65.00mm
  • Width
    45.00mm