  • PCN10-96P-2.54DSA
PCN10-96P-2.54DSA
advertisement
Manufacturer No:
PCN10-96P-2.54DSA
HK JDW NO:
355-PCN10-96P-2.54DSA
Package:
Datasheet:
PCN10-96P-2.54DSA
Step5Bar-code shipping tag
PCN10-96P-2.54DSA
    Select All
  • Contact Material
    Brass
    Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
    PCN10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Current Rating
    2A
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • PCB Contact Row Spacing
    2.54 mm