  • PCN10-96S-2.54WB
PCN10-96S-2.54WB
advertisement
Manufacturer No:
PCN10-96S-2.54WB
HK JDW NO:
355-PCN10-96S-2.54WB
Package:
Datasheet:
PCN10-96S-2.54WB
Step5Bar-code shipping tag
PCN10-96S-2.54WB
    Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
    PCN10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Termination
    Wire Wrap
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Current Rating
    2A
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • PCB Contact Row Spacing
    2.54 mm