  • PDB12-H4151-102BF
PDB12-H4151-102BF
advertisement
Manufacturer No:
PDB12-H4151-102BF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDB12-H4151-102BF
Package:
Datasheet:
PDB12-H4151-102BF
Description:
POT 1K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDB12-H4151-102BF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    PDB12
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Resistance
    1kOhm
  • Power (Watts)
    0.08W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    80mW
  • Max Power Dissipation
    80mW
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.504 x 0.488 Face x 0.342 H 12.80mmx12.40mmx8.70mm
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm