  • PDB181-B225K-503B
PDB181-B225K-503B
advertisement
Manufacturer No:
PDB181-B225K-503B
HK JDW NO:
103-PDB181-B225K-503B
Package:
Datasheet:
PDB181-B225K-503B
Description:
POT 50K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PDB181-B225K-503B
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Resistance
    50kOhm
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm