  • PDB182-GTR02-103A2
PDB182-GTR02-103A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB182-GTR02-103A2
HK JDW NO:
103-PDB182-GTR02-103A2
Package:
Description:
POT 10K OHM 0.06W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB182-GTR02-103A2
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    Pro Audio PDB181-GTR
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.06W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    Round
  • Rated Temperature
    50°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    2
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.366 H 17.00mmx16.50mmx9.30mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm