  • PDB183-GTR01-504A2
PDB183-GTR01-504A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB183-GTR01-504A2
HK JDW NO:
103-PDB183-GTR01-504A2
Package:
Description:
Potentiometers 500KOHMS KNURLED SOLDER LUGS
Step5Bar-code shipping tag
PDB183-GTR01-504A2
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Pro Audio PDB183-GTR
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    500kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Base Part Number
    PDB183
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    3/8
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Logarithmic
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Built in Switch
    Push-Pull, DPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.669Diax1.031L 17.00mmx26.20mm + Switch
  • Diameter
    17mm
  • Length
    26.2mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm