  • PDB242-E420K-502A2
PDB242-E420K-502A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB242-E420K-502A2
HK JDW NO:
103-PDB242-E420K-502A2
Package:
Description:
POT 5K OHM 1/4W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB242-E420K-502A2
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Published
    2015
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    5kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm