  • PDZ6.8BGWX
PDZ6.8BGWX
advertisement
Manufacturer No:
PDZ6.8BGWX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PDZ6.8BGWX
Package:
SOD-123
Datasheet:
PDZ6.8BGWX
Description:
ZENER DIODE 40Ohm ±2.06% 500nA @ 3.5V 150°C TJ SOD-123
Quantity:
In Stock : 8105
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PDZ6.8BGWX
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PDZ-GW
  • Tolerance
    ±2.06%
  • Part Status
    Active
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 3.5V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Power - Max
    365mW
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V