  • PE-1008CM120GTT
PE-1008CM120GTT
advertisement
Manufacturer No:
PE-1008CM120GTT
HK JDW NO:
664-PE-1008CM120GTT
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PE-1008CM120GTT
Description:
FIXED IND 12NH 1A 90 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
PE-1008CM120GTT
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Imperial)
    1008
  • Inductance
    12nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    90mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    4.1GHz
  • Q @ Freq
    65 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    65
  • Q Factor
    65
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    2.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.090 2.29mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    1008CM
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±2%