  • PE-1008CM121GTT
PE-1008CM121GTT
advertisement
Manufacturer No:
PE-1008CM121GTT
HK JDW NO:
664-PE-1008CM121GTT
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PE-1008CM121GTT
Description:
FIXED IND 120NH 650MA 220 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
PE-1008CM121GTT
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    1008CM
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    650mA
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    120nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • DC Resistance (DCR)
    220mOhm Max
  • Max DC Current
    650mA
  • Frequency - Self Resonant
    825MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    60 @ 350MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Q Factor
    60
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 350 MHZ
  • Height
    2.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.090 2.29mm