  • PE-1008CQ221JTT
PE-1008CQ221JTT
advertisement
Manufacturer No:
PE-1008CQ221JTT
HK JDW NO:
664-PE-1008CQ221JTT
Step5Bar-code shipping tag
PE-1008CQ221JTT
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    1008CQ
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.79mm
  • Case Code (Imperial)
    1008
  • Inductance
    220nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    290mOhm Max
  • Current
    1.1A
  • Max DC Current
    900mA
  • Frequency - Self Resonant
    680MHz
  • Q @ Freq
    35 @ 350MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Inductance Frequency - Test
    50MHz
  • Q Factor
    35
  • Height
    2.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.090 2.29mm