  • PE30L0FG102KAB
PE30L0FG102KAB
advertisement
Manufacturer No:
PE30L0FG102KAB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-PE30L0FG102KAB
Package:
Datasheet:
PE30L0FG102KAB
Description:
POT 1K OHM 3W CERMET LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE30L0FG102KAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    PE30
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    3W
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Insulation Resistance
    10 TΩ
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.776Dia x 0.512 H 19.70mmx13.00mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.630 16.00mm