  • PE60L0FLW100MA
PE60L0FLW100MA
advertisement
Manufacturer No:
PE60L0FLW100MA
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-PE60L0FLW100MA
Package:
Datasheet:
PE60L0FLW100MA
Description:
VISHAY PE60L0FLW100MA Rotary Potentiometer, Cermet, 10 ohm, 6 W,20%, PE60 Series, 1 Turns, Linear
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE60L0FLW100MA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Published
    2008
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Power Rating
    6W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Insulation Resistance
    10MOhm
  • Number of Turns
    1
  • Hole Diameter
    10 mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    25mm
  • Length
    43mm