  • PESD24VF1BLYL
PESD24VF1BLYL
advertisement
Manufacturer No:
PESD24VF1BLYL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD24VF1BLYL
Package:
SOD-882
Datasheet:
PESD24VF1BLYL
Description:
NEXPERIA - PESD24VF1BLYL - ESD Protection Device, 17 V, DFN1006, 2 Pins, 24 V, PESD2 Series
Step5Bar-code shipping tag
PESD24VF1BLYL
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOD-882
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    450FF
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Base Part Number
    PESD24VF1
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    24V
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    24.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    17V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V Max
  • Peak Pulse Current
    1A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Direction
    Bidirectional
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    0.3pF @ 1MHz