  • PFC-W0805LF-03-2000-B
PFC-W0805LF-03-2000-B
advertisement
Manufacturer No:
PFC-W0805LF-03-2000-B
Manufacturer:
TT Electronics/IRC
HK JDW NO:
850-PFC-W0805LF-03-2000-B
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PFC - Precision Series, Thin Film, 200Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -65°C~150°C
Quantity:
In Stock : 4540
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
PFC-W0805LF-03-2000-B
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PFC - Precision
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.050W 2.06mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm