  • PG0087.333NLT
PG0087.333NLT
advertisement
Manufacturer No:
PG0087.333NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PG0087.333NLT
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PG0087.333NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PG0087NL
  • Size / Dimension
    0.244Lx0.244W 6.20mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    386mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.2mm
  • Current Rating
    650mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    33μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    386mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    17MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    1.2A
  • DC Current
    650mA
  • Height
    2.0066mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm