  • PI74AVC+16721A
PI74AVC+16721A
advertisement
Manufacturer No:
PI74AVC+16721A
HK JDW NO:
233-PI74AVC+16721A
Package:
56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Datasheet:
PI74AVC+16721A
Description:
1.65V~3.6V 180MHz D-Type Flip Flop 74AVC16721 40μA 74AVC Series 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
Purchasing and Inquiry
PI74AVC+16721A Overview
In the form of 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width), it has been packaged. The Tubepackage contains it. Tri-State, Non-Invertedis the output configured for it. The trigger configured with it uses Positive Edge. There is an electric part mounted in the way of Surface Mount. The JK flip flop operates at a voltage of 1.65V~3.6V. -40°C~85°C TAis the operating temperature. A flip flop of this type is classified as a D-Type. The FPGA belongs to the 74AVC series. There should be no greater frequency than 180MHzon its output. A total of 1elements are present in it. As a result, it consumes 40μA quiescent current. This D latch belongs to the family of 74AVC16721. Input capacitance of this device is 4pF farads.
PI74AVC+16721A Features
Tube package
74AVC series
PI74AVC+16721A Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PI74AVC+16721A Flip Flops applications.
  • Frequency Dividers
  • Data Synchronizers
  • Guaranteed simultaneous switching noise level
  • Asynchronous counter
  • Digital electronics systems
  • Pattern generators
  • ESCC
  • Counters
  • Clock pulse
  • Computers
Step5Bar-code shipping tag
PI74AVC+16721A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PI74AVC+16721A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AVC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    D-Type
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Base Part Number
    74AVC16721
  • Function
    Standard
  • Output Type
    Tri-State, Non-Inverted
  • Number of Elements
    1
  • Clock Frequency
    180MHz
  • Current - Quiescent (Iq)
    40μA
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Number of Bits per Element
    20
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    2.6ns @ 3.3V, 30pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Input Capacitance
    4pF