  • PIC12F1571-I/P
PIC12F1571-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC12F1571-I/P
HK JDW NO:
536-PIC12F1571-I/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC12F1571-I/P
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12F1571 8 Pin 32MHz 3V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 3957
Step5Bar-code shipping tag
PIC12F1571-I/P
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    8
  • Weight
    930.006106mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 12F
  • Published
    2012
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PIC12F1571
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Memory Size
    1.8kB
  • Number of I/O
    6
  • Nominal Supply Current
    30μA
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Address Bus Width
    8b
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    4
  • Number of PWM Channels
    3
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm