  • PIC12HV609T-I/SN
PIC12HV609T-I/SN
advertisement
Manufacturer No:
PIC12HV609T-I/SN
HK JDW NO:
536-PIC12HV609T-I/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC12HV609T-I/SN
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12HV609 8 Pin 20MHz 4.5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 13526
Step5Bar-code shipping tag
PIC12HV609T-I/SN
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® 12F
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC12HV609
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    RS-232, USB
  • Memory Size
    1.8kB
  • Number of I/O
    5
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Supply Current-Max
    3.4mA
  • Bit Size
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    4.9mm