  • PIC12LF1840-E/MF
PIC12LF1840-E/MF
advertisement
Manufacturer No:
PIC12LF1840-E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC12LF1840-E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC12LF1840-E/MF
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 12F Series PIC12LF1840 8 Pin 32MHz 3V 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8947
Step5Bar-code shipping tag
PIC12LF1840-E/MF
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 12F
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC12LF1840
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    5
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    4.1mA
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 4x10b; D/A 1x5b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    256
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of External Interrupts
    1
  • On Chip Data RAM Width
  • Height Seated (Max)
    1mm