  • PIC16C55-HS/SO
PIC16C55-HS/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C55-HS/SO
HK JDW NO:
536-PIC16C55-HS/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C55-HS/SO
Description:
768B 512 x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C55 28 Pin 20MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C55-HS/SO Overview
In a 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, the MCU is available. A total of 20 I/Os are on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is OTP. Temperatures within 0°C~70°C TA range are measured by this Microcontroller. The PIC® 16C series includes this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 768B 512 x 12. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 28 terminations were applied to the IC chip. In addition, MCU chip comes with a 8-bit size. The component always operates in 5V supply voltage. The system has NO channels for DMA communication. The part has a memory size of 768B. The base part number PIC16C55 can be used to find alternatives. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. The device works in NO PWM channels. The pin number of the component remains 28. In total, it has 1 timers and counters in it. The pin count is 28.
PIC16C55-HS/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC16C55-HS/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C55-HS/SO Microcontroller applications.
  • Digital cameras
  • 3D printers
  • Heater/Fan
  • Television
  • Mice
  • Laptops
  • Blood pressure monitors
  • Calculators
  • Sonography (Ultrasound imaging)
  • Hard drives
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C55-HS/SO
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C55
  • Pin Count
    28
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C, RS-232, SPI, USART
  • Memory Size
    768B
    20
  • Speed
    40 MHz
  • RAM Size
    24 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Program Memory Size
    768B 512 x 12
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    512
  • RAM (words)
    24
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    2.64mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16C
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • Max Power Dissipation
    1W