  • PIC16C57-HSE/SP
PIC16C57-HSE/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C57-HSE/SP
HK JDW NO:
536-PIC16C57-HSE/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C57-HSE/SP
Description:
3KB 2K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C57 28 Pin 16MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 2806
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C57-HSE/SP
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16C
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
    28
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC16C57
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    2kB
    20
  • Speed
    40 MHz
  • RAM Size
    72 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Program Memory Size
    3KB 2K x 12
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    8
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • Length
    34.67mm
  • Height Seated (Max)
    4.06mm