  • PIC16C57T-10E/SO
PIC16C57T-10E/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C57T-10E/SO
HK JDW NO:
536-PIC16C57T-10E/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C57T-10E/SO
Description:
3KB 2K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C57 10MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 17761
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C57T-10E/SO
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    PIC® 16C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    28
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    10MHz
  • Base Part Number
    PIC16C57
  • Pin Count
    28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    RS-232
  • Memory Size
    2kB
    20
  • Speed
    40 MHz
  • RAM Size
    72 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Program Memory Size
    3KB 2K x 12
  • Access Time
    10 μs
    8
  • RAM (words)
    72
  • On Chip Data RAM Width
  • Height Seated (Max)
    2.64mm