  • PIC16C58B-20/SO
PIC16C58B-20/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C58B-20/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C58B-20/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C58B-20/SO
Description:
3KB 2K x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C58B 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C58B-20/SO Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. In the package Tube, it is included. Device with PIC core processor issupported. The temperature should be kept at 0°C~70°C TA while working. Memory type OTP is used for program memory. There are 12 I/Os on the board. In order to find similar components, it has a base part number of PIC16C58B. DUAL is the position of its terminals on the board. 18 terminations are present in it. Part of the PIC? 16C series, this electrical component is used in a variety of applications. The 5V supply voltage enables high efficiency. As a storage type for data, EPROM, OTP is used. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/peripheral IC. For its construction, 18 pins are used. This mount is done in accordance with the method of Surface Mount. Total number of pins is 18. The component is included in Microcontrollers. In the device, there is a memory capacity of 2kB which may be used to store programs and data. A 5V source of power is being used to run it. When working at a frequency of 20MHz it is able to achieve excellent efficiency. Using 5V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use. There are 1 timers/counters. It belongs to the PIC CPU family. External is the oscillator type it uses.
PIC16C58B-20/SO Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C58B-20/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C58B-20/SO Microcontroller applications.
  • Fax machines
  • Aerospace navigation systems
  • Entertainment products
  • Digital cameras
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Ipad
  • Oil and gas
  • DCS control intelligent sensor
  • Graphic terminals
  • Switches
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C58B-20/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C58B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Memory Size
    2kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    12
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • RAM Size
    73 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3KB 2K x 12
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • Address Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    2048
  • On Chip Program ROM Width
    12
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.64mm