  • PIC16C620A-20E/P
PIC16C620A-20E/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C620A-20E/P
HK JDW NO:
536-PIC16C620A-20E/P
Package:
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C620A-20E/P
Description:
896B 512 x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C620A 18 Pin 20MHz 5V 18-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 12523
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C620A-20E/P
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    18-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C620A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    512B
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    96 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Size
    896B 512 x 14
  • Supply Current-Max
    7mA
  • Bit Size
    8
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • ROM (words)
    512
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.32mm