  • PIC16C62AT-20E/SS
PIC16C62AT-20E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C62AT-20E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16C62AT-20E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16C62AT-20E/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C62A 28 Pin 20MHz 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 2120
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C62AT-20E/SS
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-SSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C62A
  • Interface
    I2C, SPI, USART
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    22
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    PIC
  • Max Frequency
    20MHz