  • PIC16C662-20/PQ
PIC16C662-20/PQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C662-20/PQ
HK JDW NO:
536-PIC16C662-20/PQ
Package:
44-QFP
Datasheet:
PIC16C662-20/PQ
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C662 44 Pin 20MHz 44-QFP
Quantity:
In Stock : 3056
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C662-20/PQ
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C662
  • Interface
    RS-232
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    4V
    33
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    176 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Access Time
    20 μs
    8
  • Core Architecture
    PIC
  • Max Frequency
    20MHz