  • PIC16C662T-10E/L
PIC16C662T-10E/L
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C662T-10E/L
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C662T-10E/L
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
PIC16C662T-10E/L
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C662 44 Pin 10MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 2363
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C662T-10E/L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C662
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    RS-232
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    176 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    10 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Height Seated (Max)
    4.572mm