  • PIC16C67-20E/PQ
PIC16C67-20E/PQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C67-20E/PQ
HK JDW NO:
536-PIC16C67-20E/PQ
Package:
44-QFP
Datasheet:
PIC16C67-20E/PQ
Description:
14KB 8K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C67 44 Pin 20MHz 5V 44-QFP
Quantity:
In Stock : 7501
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C67-20E/PQ
  • Package / Case
    44-QFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C67
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    368 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Bit Size
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    10mm