  • PIC16C72A-20E/SP
PIC16C72A-20E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C72A-20E/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C72A-20E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C72A-20E/SP
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C72A 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 16556
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C72A-20E/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C72A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    128 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.06mm
  • Length
    34.67mm