  • PIC16C73A-20E/SP
PIC16C73A-20E/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C73A-20E/SP
HK JDW NO:
536-PIC16C73A-20E/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C73A-20E/SP
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C73A 28 Pin 20MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16C73A-20E/SP Overview
There is a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package available. There are 22 I/Os. It is important to note that the Microcontroller has a Through Hole mounting type. 8-Bit core is the basis for this Microcontroller. There is a memory type of OTP in its program memory. There is a temperature range of -40°C~125°C TA that is operated by this Microcontroller. PIC® 16C series components make up this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 7KB 4K x 14. Powered by a PIC Core processor. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip terminations are 28. You get a 8-bit size. The component always operates in 5V supply voltage. DMA channels number NO. 7kB is the memory size of the part. PIC16C73A serves as a base part number to find alternatives. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. The device works in YES PWM channels. In this chip, 28 pins can be accessed. The clock has 3 timers/counters to keep track of the time. It has 28 pins in total. In this device, there is a PIC CPU embedded within it.
PIC16C73A-20E/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16C73A-20E/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C73A-20E/SP Microcontroller applications.
  • Ipad
  • Oscilloscopes
  • Projector
  • Home video and audio
  • Telephone sets
  • Electromechanical control
  • Fabric
  • Christmas lights
  • Printers
  • Paper shredders
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C73A-20E/SP
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C73A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.572mm