  • PIC16F1455T-I/SL
PIC16F1455T-I/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1455T-I/SL
HK JDW NO:
536-PIC16F1455T-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16F1455T-I/SL
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1455 48MHz 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 4305
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1455T-I/SL
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    48MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1455
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 5x10b; D/A 1x5b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Number of Programmable I/O
    11
  • Height Seated (Max)
    1.75mm