  • PIC16F1509T-I/SS
PIC16F1509T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1509T-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1509T-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F1509T-I/SS
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1509 20 Pin 20MHz 5V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16F1509T-I/SS Overview
The package is 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)-shaped. There are 17 I/Os on the Microcontroller. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the PIC® XLP™ 16F series of components. Having a size of 14KB 8K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This device falls under the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. Microcontroller is known that the chip has 20 terminations in total. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. Currently, MCU chip has NO DMA channels. There is 14kB memory size assigned to the part. There are a number of alternatives to the base part number PIC16F1509 that you can find. A good performance can be achieved at a frequency of 20MHz, as long as it is operated at a low power consumption. Devices work in YES PWM channels. On the chip, there are 20 pins that are accessible. In total, it has 3 timers and counters in it. The pin count is 20. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it. In the 18 Programmable I/O section, it can be programmed in many different ways.
PIC16F1509T-I/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1509T-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1509T-I/SS Microcontroller applications.
  • Smoke alarms
  • Mice
  • Paper shredders
  • Smartphone
  • DCS control intelligent sensor
  • Nintendo
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Current meter
  • Switches
  • Vacuum cleaners
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1509T-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1509
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    14kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    14KB 8K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    2.4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 1x5b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    18
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    7.2mm