  • PIC16F1527T-I/MR
PIC16F1527T-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1527T-I/MR
HK JDW NO:
536-PIC16F1527T-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F1527T-I/MR
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1527 64 Pin 20MHz 3V 64-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7486
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1527T-I/MR
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2002
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.3 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1527
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    28kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    54
  • RAM Size
    1.5K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 30x10b
  • Number of Timers/Counters
    9
  • ROM (words)
    16384
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm