  • PIC16F15356T-I/ML
PIC16F15356T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F15356T-I/ML
HK JDW NO:
536-PIC16F15356T-I/ML
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F15356T-I/ML
Description:
28KB 16K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F15356 3V 28-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15108
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F15356T-I/ML
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    PIC16F15356
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Number of I/O
    25
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    28KB 16K x 14
  • Data Converter
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    16384
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    6mm