  • PIC16F1618-I/SO
PIC16F1618-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1618-I/SO
HK JDW NO:
536-PIC16F1618-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16F1618-I/SO
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1618 20 Pin 32MHz 3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 4290
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1618-I/SO
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2004
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PIC16F1618
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 1x8b
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of UART Channels
    1
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    10.3mm