  • PIC16F1703T-I/SL
PIC16F1703T-I/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1703T-I/SL
HK JDW NO:
536-PIC16F1703T-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16F1703T-I/SL
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1703 14 Pin 32MHz 3V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 3479
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1703T-I/SL
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2013
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1703
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C, LIN, RS-232, SPI, UART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    12
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    2
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    6mm