  • PIC16F1768-E/SS
PIC16F1768-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1768-E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16F1768-E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16F1768-E/SS
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 16F Series PIC16F1768 32MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 7005
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1768-E/SS
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Published
    2014
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC16F1768
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Number of I/O
    18
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm